Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje małe rozmiary może być świetną opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę większą, szczególnie jeśli planujemy hodować w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, ale jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno zadbać o czystość w klatce, ale ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę swojej świnki morskiej należy ulokować w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie miała prywatną przestrzeń, do której będzie mogła skryć się aby odpocząć lub ochłonąć, gdy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota