Co w samochodzie można naprawić samemu?

Pojazdy samochodowe najczęściej psują się w nieoczekiwanym momencie. A często bywa tak, że właściciel nie dysponuje pieniędzmi na naprawę lub fachowiec nie ma czasu na to, aby szybko i sprawnie usunąć usterkę. Na szczęście przy odrobinie umiejętności wiele rzeczy można zrobić w samochodzie samemu.

Dolewanie płynu hamulcowego

Układ hamulcowy należy do jednego z najistotniejszych elementów wyposażenia każdego pojazdu samochodowego. To od jego sprawności zależy bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Dobrze więc jeśli właściciel pojazdu potrafi samodzielnie dopilnować sprawności hamulców. W tym celu warto co jakiś czas sprawdzić poziom płynu hamulcowego, który znajduje się w zbiorniku umieszczonym przy pompie głównej.

Zawartość płynu hamulcowego powinna być zawsze na odpowiednim poziomie, a jego brak może przyczynić się do niesprawności hamulców.
Po dolaniu płynu trzeba zawsze dobrze sprawdzić, czy hamulce działają prawidłowo. W tym celu należy pojechać w ustronne miejsce, w którym nie ma dużego ruchu i kilkakrotnie gwałtownie zahamować. Jeśli samochód dobrze hamuje, to oznacza to, że siła przypadająca na koła po każdej stronie jest rozłożona nierównomiernie.

Sprawdzenie stanu opon samochodowych

Opony to niezwykle ważny element wyposażenia każdego pojazdu samochodowego. Niemniej eksploatacja samochodu powoduje ich zużywanie się. Posiadanie opon z dobrym bieżnikiem jest niezwykle ważne, bowiem wpływa na bezpieczeństwo podczas podróżowania. Prawidłowa głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm, niemniej aby móc się bezpiecznie czuć za kierownicą warto zawsze posiadać takie opony, których głębokość bieżnika wynosi
około 3 mm na całym obwodzie koła.

Na podstawie bieżnika można powiedzieć bardzo dużo o danym samochodzie. I tak na przykład ząbkowana powierzchnia bardzo często świadczy o nieodpowiedniej zbieżności kół. Usterkę tą trzeba jak najszybciej usunąć w wybranym warsztacie samochodowym.

Każdy kierowca powinien zatem co jakiś czas sprawdzić stan opon. Wówczas to powinien zwrócić szczególną uwagę nie tylko na stan bieżnika, lecz także na to czy opony nie posiadają pęknięć oraz wybrzuszeń. Jeśli na oponach występują jakiekolwiek niepokojące zmiany, wówczas to trzeba je jak najszybciej wymienić na nowe. W przeciwnym razie może bowiem dojść do rozwarstwienia ogumienia, co może doprowadzić do tragicznej sytuacji na drodze.

Warto także regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Jeśli jest ono zbyt niskie lub zbyt wysokie, to wówczas opona tylko częściowo dotyka asfaltu, co zwiększa jej stopień zużycia się oraz obniża poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Sprawdzanie sprawności świateł i wycieraczek

Każdy kierowca powinien także umieć samodzielnie skontrolować stan oświetlenia samochodowego. W tym celu wystarczy włączać wszystkie światła po kolei i sprawdzić czy świecą poprawnie. Warto też co jakiś czas sprawdzić ułożenie żarówek w reflektorach oraz to czy są one zamontowane we właściwymi kierunku.

Natomiast jeśli chodzi o wycieraczki, to warto je wymienić na nowe zawsze wtedy, gdy kierowca zauważy że nie zbierają one poprawnie wody z szyby oraz pozostawiają po sobie smugi. Ponadto warto przy okazji sprawdzić czy w zbiorniczku znajduje się płyn do wycieraczek, którego regularne używanie pozwala na dobrą widoczność w czasie jazdy oraz czystość szyb.

Naprawa samochodu – co jeszcze warto umieć zrobić?

Oprócz wymienionych czynności każdy kierowca powinien także umieć naładować akumulator oraz sprawdzić w nim poziom elektrolitów.
Kontroli tej dokonuje się na podstawie oznaczeń, które są widoczne na obudowie akumulatora. Jeżeli elektrolitów jest za mało, wówczas trzeba czym prędzej uzupełnić je wodą destylowaną.

Oprócz tych drobnych napraw każdy właściciel samochodu powinien także umieć samodzielnie wymienić olej w samochodzie oraz filtru powietrza i oleju.

Umiejętności te pozwalają znacznie zaoszczędzić na usługach świadczonych w poszczególnych warsztatach samochodowych oraz w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Szczególnie polecamy

Autoservice Grabowiecki to wyjątkowy warsztat samochodowy dla klientów z Warszawy i okolic. Poniżej wybrane opinie z Google:

Super warsztat obsługa bardzo przyjazna dla klientów, wysoko kultura osobista pracownikow warsztatu. Polecam i skorzystam napewno jeszcze nie raz.

Bardzo profesjonalna obsługa, wszystko zgodnie z czasem i umową. Pan, który realizował zlecenie dynamicznej wymiany oleju w Audi A4 bardzo miły i uprzejmy, odpowiada profesjonalnie na pytania. Nie mogę dopatrzeć się żadnych minusów. Bardzo polecam.

Polecam warsztat. Dynamiczna wymiana oleju, filtru, uszczelki w skrzyni rav4 IV 2,5 benzyna, oleje do dyfrów. Obejrzałem skrzynię, miskę olejową, cały proces wymiany. Ceny przystępne.

Bardzo fachowa obsługa, jeszcze nigdzie w serwisie nie zostałem tak dobrze poinformowany co zostało zrobione i dlaczego. Najważniejsze jest dla mnie to poczucie pewności, że zapłaciłem za to co faktycznie zostało zrobione. Ceny również są bardzo przyzwoite na tle Warszawki. Odwiedzę ponownie, mam nadzieje że już nowym autem.

Warsztat samochodowy Autoservice oferuje m.in:

 

 

 

Trochę ciekawostek

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Pomimo stabilnej pozycji i dobrych perspektyw, w najbliższych latach polską branżę motoryzacyjną czekają liczne wyzwania. Główne z nich wiążą się z programem UE dotyczącym przejścia z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi na zeroemisyjne do 2035 roku. Planowana transformacja będzie wymagała ogromnych inwestycji w infrastrukturę, rozwój technologii i szkolenia pracowników. Aby sprostać tym oczekiwaniom niezbędna będzie restrukturyzacja linii produkcyjnych w polskich zakładach wytwórczych, które koncentrują się obecnie głównie na małych samochodach osobowych z tradycyjnymi silnikami. 

Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. produkcja pojazdów silnikowych na europejskich rynkach wschodzących spadła o 23 proc. W 2021 r. Europa była najsłabszym rynkiem świata w sektorze automotive. W drugim półroczu ubiegłego roku spadła ilość rejestracji nowych pojazdów. Początek roku 2022 pokazał, że liczba ta była niższa niż w analogicznych miesiącach w trzech ostatnich latach. Ma to związek m.in. z zakłóceniami łańcuchów dostaw i problemami z dostępnością materiałów potrzebnych do produkcji aut.

Polska będzie musiała zmierzyć się z perspektywą utraty przewagi konkurencyjnej w kilku segmentach branży motoryzacyjnej, co ma związek z rosnącymi kosztami pracy w kraju.

Poza bezpośrednimi skutkami wojny, w 2022 roku rynek motoryzacyjny w Polsce może być pod wpływem wielu czynników, między innymi rosnącej inflacji, problemów podażowych czy zmian podatkowych. Ponadto branże czekają znaczne podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów i spadek udziału klasycznego leasingu, a także wzrost rynku elektryków.

Wciąż utrzymują się także problemy w dostawie mikroprocesorów, dostępności magnezu, czy też zaburzeń w łańcuchu dostaw, które w ubiegłych latach przyczyniły się do utrudnień w dostępności aut.

Podwyżki cen spowodowane są przede wszystkim ograniczeniami w produkcji samochodów na całym świecie – efekt będzie jeszcze większy po zamknięciu fabryk zlokalizowanych na terenie Rosji. W Europie dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen są zaostrzające się normy emisyjne nałożone przez UE, jak również wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów w automatyczne systemy bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next post Gdzie nauczyć się naprawiać samochody?