Pojazdy samochodowe najczęściej psują się w nieoczekiwanym momencie. A często bywa tak, że właściciel nie dysponuje pieniędzmi na naprawę lub fachowiec nie ma czasu na to, aby szybko i sprawnie usunąć usterkę. Na szczęście przy odrobinie umiejętności wiele rzeczy można zrobić w samochodzie samemu.
Dolewanie płynu hamulcowego
Układ hamulcowy należy do jednego z najistotniejszych elementów wyposażenia każdego pojazdu samochodowego. To od jego sprawności zależy bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Dobrze więc jeśli właściciel pojazdu potrafi samodzielnie dopilnować sprawności hamulców. W tym celu warto co jakiś czas sprawdzić poziom płynu hamulcowego, który znajduje się w zbiorniku umieszczonym przy pompie głównej.
Zawartość płynu hamulcowego powinna być zawsze na odpowiednim poziomie, a jego brak może przyczynić się do niesprawności hamulców.
Po dolaniu płynu trzeba zawsze dobrze sprawdzić, czy hamulce działają prawidłowo. W tym celu należy pojechać w ustronne miejsce, w którym nie ma dużego ruchu i kilkakrotnie gwałtownie zahamować. Jeśli samochód dobrze hamuje, to oznacza to, że siła przypadająca na koła po każdej stronie jest rozłożona nierównomiernie.
Sprawdzenie stanu opon samochodowych
Opony to niezwykle ważny element wyposażenia każdego pojazdu samochodowego. Niemniej eksploatacja samochodu powoduje ich zużywanie się. Posiadanie opon z dobrym bieżnikiem jest niezwykle ważne, bowiem wpływa na bezpieczeństwo podczas podróżowania. Prawidłowa głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm, niemniej aby móc się bezpiecznie czuć za kierownicą warto zawsze posiadać takie opony, których głębokość bieżnika wynosi
około 3 mm na całym obwodzie koła.
Na podstawie bieżnika można powiedzieć bardzo dużo o danym samochodzie. I tak na przykład ząbkowana powierzchnia bardzo często świadczy o nieodpowiedniej zbieżności kół. Usterkę tą trzeba jak najszybciej usunąć w wybranym warsztacie samochodowym.
Każdy kierowca powinien zatem co jakiś czas sprawdzić stan opon. Wówczas to powinien zwrócić szczególną uwagę nie tylko na stan bieżnika, lecz także na to czy opony nie posiadają pęknięć oraz wybrzuszeń. Jeśli na oponach występują jakiekolwiek niepokojące zmiany, wówczas to trzeba je jak najszybciej wymienić na nowe. W przeciwnym razie może bowiem dojść do rozwarstwienia ogumienia, co może doprowadzić do tragicznej sytuacji na drodze.
Warto także regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Jeśli jest ono zbyt niskie lub zbyt wysokie, to wówczas opona tylko częściowo dotyka asfaltu, co zwiększa jej stopień zużycia się oraz obniża poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.
Sprawdzanie sprawności świateł i wycieraczek
Każdy kierowca powinien także umieć samodzielnie skontrolować stan oświetlenia samochodowego. W tym celu wystarczy włączać wszystkie światła po kolei i sprawdzić czy świecą poprawnie. Warto też co jakiś czas sprawdzić ułożenie żarówek w reflektorach oraz to czy są one zamontowane we właściwymi kierunku.
Natomiast jeśli chodzi o wycieraczki, to warto je wymienić na nowe zawsze wtedy, gdy kierowca zauważy że nie zbierają one poprawnie wody z szyby oraz pozostawiają po sobie smugi. Ponadto warto przy okazji sprawdzić czy w zbiorniczku znajduje się płyn do wycieraczek, którego regularne używanie pozwala na dobrą widoczność w czasie jazdy oraz czystość szyb.
Naprawa samochodu – co jeszcze warto umieć zrobić?
Oprócz wymienionych czynności każdy kierowca powinien także umieć naładować akumulator oraz sprawdzić w nim poziom elektrolitów.
Kontroli tej dokonuje się na podstawie oznaczeń, które są widoczne na obudowie akumulatora. Jeżeli elektrolitów jest za mało, wówczas trzeba czym prędzej uzupełnić je wodą destylowaną.
Oprócz tych drobnych napraw każdy właściciel samochodu powinien także umieć samodzielnie wymienić olej w samochodzie oraz filtru powietrza i oleju.
Umiejętności te pozwalają znacznie zaoszczędzić na usługach świadczonych w poszczególnych warsztatach samochodowych oraz w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy.